Co to jest pomoc DE MINIMIS
Pojęcie „de minimis” pochodzi z prawa rzymskiego i jest zgodne z zasadą „de minimis non curat lex” (prawo nie troszczy się o drobiazgi). W przełożeniu na terminologię dotacji unijnych oznacza takie wsparcie, które nie zakłóca konkurencji na rynku, ponieważ kwota dotacji jest relatywnie mała. Pomoc de minimis można przeznaczyć m. in. na inwestycje, usługi doradcze i szkoleniowe, udział w targach czy badanie środowiskowe . Może być także udzielana także w formie umorzenia odsetek ZUS, umorzeń podatkowych, bądź w formie gwarancji kredytowych.
Atrakcyjność pomocy de minimis polega na tym, że w ramach niektórych programów można otrzymać dotację na zasadach de minimis, co zazwyczaj (nie zawsze) oznacza wyższy poziom dofinansowania (np. refundacja 80-85% kosztów projektu niezależnie od województwa).
Limity pomocy DE MINIMIS
W 2024 r. przepisy oraz limity pomocy de minimis zmieniły się na korzyść beneficjentów. Limit pomocy de minimis wynosi obecnie 300 000 euro i obowiązuje przez okres 3 lat. Okres trzyletni korzystania z pomocy de minimis jest obecnie liczony jako trzy pełne lata podatkowe poprzedzające udzielenie pomocy. Oznacza to, że przy określaniu spełnienia warunków udzielenia pomocy uwzględnia się pomoc de minimis udzieloną przedsiębiorstwu w ciągu trzech lat poprzedzających datę udzielenia nowej pomocy.
PrzykładJeśli pomoc de minimis została udzielona 20 listopada 2024 r., to uwzględnia się pomoc udzieloną od 20 listopada 2021 r. do 20 listopada 2024 r. włącznie. |
Od 2024 roku pomoc de minimis sektora drogowego transportu towarów został zwiększony do 300 000 euro w okresie 3 lat. To znaczący wzrost w porównaniu do poprzedniego limitu wynoszącego 100 000 euro.
Zasady przyznawania pomocy DE MINIMIS
Należy pamiętać, że limit pomocy de minimis obowiązuje jedno przedsiębiorstwo, które obejmuje wszystkie jednostki gospodarcze, które są ze sobą powiązane.
Szczególne zasady przyznawania pomocy de minimis obowiązują w przypadku spółek cywilnych. W sytuacji, kiedy o pomoc we własnym imieniu występuje wspólnik spółki cywilnej, należy doliczyć pomoc udzieloną spółce cywilnej, w której ten wspólnik ma udziały, proporcjonalnie do wielkości jego udziałów. Jeżeli natomiast o pomoc taką występuje spółka (wspólnicy w imieniu spółki), należy zsumować pomoc de minimis udzieloną spółce z całą pomocą udzieloną jej wspólnikom.
Pomoc de minimis nie przysługuje:
przedsiębiorcom działającym w sektorze rybołówstwa i akwakultury, objętym rozporządzeniem Rady nr 104/2000/WE;
przedsiębiorstwom zajmującym się produkcją podstawową produktów rolnych wymienionych w Załączniku I do Traktatu Wspólnoty Europejskiej;
przedsiębiorstwom prowadzącym działalność w sektorze przetwarzania i wprowadzenia do obrotu produktów rolnych wymienionych w Załączniku I do Traktatu Wspólnoty Europejskiej, jeżeli wielkość pomocy jest uzależniona od oceny lub ilości produktów zakupionych od pierwotnych producentów produktów rolnych lub wprowadzonych na rynek, bądź jej udzielenie jest uzależnione od przekazania jej producentom tych produktów;
na działalność związaną z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich, tzn. pomoc związaną bezpośrednio z ilością wywożonych produktów, tworzeniem i prowadzeniem sieci dystrybucyjnej lub innymi wydatkami bieżącymi związanymi z taką działalnością;
na działalność uwarunkowaną pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do towarów sprowadzonych z zagranicy.
Wartość otrzymanej pomocy de minimis można zweryfikować w Centralnym Rejestrze Pomocy de Minimis - SUDOP.
Obowiązywanie pomocy DE MINIMIS
Aktualne zasady obowiązywania pomocy de minimis regulują przepisy:
Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2831 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, które zastąpiło rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013.
Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/2832 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis przyznawanej przedsiębiorstwom wykonującym usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym, które zastąpiło rozporządzenie Komisji (UE) nr 360/2012.
Jak skorzystać z pomocy DE MINIMIS w projektach B+R+I
Aby efektywnie wykorzystać pomoc de minimis w projektach badawczo-rozwojowych, warto:
Zidentyfikować potrzeby projektu: Określić, które etapy prac B+R mogą być objęte wsparciem, takie jak badania przemysłowe, prace rozwojowe czy prace przedwdrożeniowe.
Sprawdzić dostępne programy: Zapoznać się z aktualnymi konkursami oferującymi dofinansowanie w ramach pomocy de minimis, np. w programach krajowych czy regionalnych.
Przygotować wniosek: Sporządzić kompletną dokumentację aplikacyjną, uwzględniającą m.in. plan projektu, budżet oraz oczekiwane rezultaty.
Monitorować limit pomocy: Upewnić się, że łączna kwota otrzymanej pomocy de minimis nie przekracza 300 000 euro w ciągu trzech lat, biorąc pod uwagę nowe zasady obliczania tego okresu.
Jak możemy pomóc
Wykonamy bezpłatną analizę projektu: zapoznamy się z pomysłem inwestycyjnym, poznamy potencjał przedsiębiorstwa, zweryfikujemy na ile potrzeby inwestycyjne firmy wpisują się w wymagania konkursowe, zidentyfikujemy obszary które będą wymagały dopasowania.
Napiszemy wniosek o dotację: kreatywnie sprofilujemy zakres projektu w celu maksymalizacji szans na pozyskanie dotacji, rozwiniemy treści na podstawie uzgodnionych wytycznych, opracujemy wymaganą dokumentację aplikacyjną, przeprowadzimy uzgodnienia z instytucją finansującą,
Rozliczymy dotację: przeszkolimy zespół z podstaw rozliczania dotacji, przygotujemy wnioski o płatność, uzgodnimy zmiany w projekcie z instytucją finansującą, przeprowadzimy procedury przetargowe, będziemy asystowali podczas kontroli projektu.
Comments